Publikacja rozporządzenia w sprawie międzynarodowego prawa spadkowego w Dzienniku Urzędowym UE

Międzynarodowe prawo spadkowe staje się kolejnym, tradycyjnie regulowanym przez przepisy krajowe, obszarem prawa kolizyjnego, na które wkracza ustawodawca unijny. Po kilku latach prac nad projektem, 27 lipca 2012 r. w Dzienniku Urzędowym UE opublikowano rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 650/2012 z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń, przyjmowania i wykonywania dokumentów urzędowych dotyczących dziedziczenia oraz w sprawie ustanowienia europejskiego poświadczenia spadkowego (Dz. Urz. UE L 201, s. 107). Rozporządzenie będzie stosowane począwszy od 17 sierpnia 2015 r. (art. 84). Znajdzie zastosowanie w odniesieniu do dziedziczenia po osobach zmarłych w tym dniu lub później (art. 83).

Rozporządzenia obejmuje swym zakresem cywilnoprawne aspekty dziedziczenia majątku po osobie zmarłej, czyli wszystkie formy przejścia składników majątku, praw i obowiązków na skutek śmierci, czy to na podstawie dobrowolnego rozrządzenia na wypadek śmierci, czy to w drodze dziedziczenia ustawowego.

Dania, Zjednoczone Królestwo oraz Irlandia nie uczestniczą w rozporządzeniu i przynajmniej na chwilę obecną nie są związane jego postanowieniami (choć jeśli zmienią zdanie – tak jak np. w Zjednoczone Królestwo w przypadku rozporządzenia Rzym I – to mogą się przyłączyć do rozporządzenia  na późniejszym etapie; zob. motyw 82 Preambuły).

Tekst rozporządzenia można znaleźć tutaj.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s