Nietypowa forma opinii amicus curiae

W sprawie USA v. Apple Inc. i inni dotyczącej prawa antymonopolowego, amerykański Departament Sprawiedliwości (Department of Justice) zaproponował zawarcie ugody pomiędzy trzema wydawcami e-booków. Bob Kohn (amerykański prawnik) sprzeciwił się tej propozycji i postanowił wnieść opinię jako osoba trzecia niebędąca stroną postępowania (tzw. amicus curiae).

Po tym jak sędzia Denise Cote ograniczyła objętość opinii amicus curie do pięciu stron, Bob Kohn wniósł ją w postaci komiksu (klik!). Bob Kohn argumentował, że opinia spełnia wymagania formalne, takie jak minimalna wielkość czcionki oraz wielkość marginesów.

O ile pierwsze strony opinii nie wyróżniają się niczym szczególnym, to jej merytoryczna treść w całości przedstawiona jest w postaci komiksu. Na pięciu stronach Bob Kohn zdołał nie tylko racjonalnie uargumentować stanowisko oraz przedstawić dotychczasową linię orzeczniczą. Udało mu się także zawrzeć niegrzeszący subtelnością przytyk w stronę sędzi Denise Cote.

Bob Kohn nie zdołał jednak przekonać sędzi, która 5 września, tj. jeden dzień po otrzymaniu opinii, zatwierdziła ugodę zaproponowaną przez Departament Sprawiedliwości.

Źródło informacji: www.abajournal.com

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s