Finał konkursu Draft Common Frame of Reference Warsaw International Arbitration Moot

Już siódmego listopada rozpoczną się ścisłe finały pierwszej edycji Draft Common Frame of Reference Warsaw International Arbitration Moot, międzynarodowego konkursu arbitrażowego zorganizowanego przez Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie wraz z Instytutem Europejskich Studiów Prawniczych w Osnabrück.

Celem Konkursu jest popularyzowanie i rozpowszechnianie wiedzy w zakresie projektu Wspólnej Ramy Odniesienia przygotowanego przez tzw. Study Group on European Civil Code oraz Grupę Badawczą ds. Prawa Prywatnego WE (Acquis Group), a także promowanie rozwiązywania międzynarodowych sporów handlowych w oparciu o ten projekt na drodze postępowania arbitrażowego. DCFR Moot w całości organizowany jest w języku angielskim i skierowany dla 2-6 osobowych zespołów studentów z całego świata.

Jak dotychczas, zakończyła się już pisemna faza konkursu, która polegała na sporządzeniu Pozwu i Odpowiedzi na pozew w oparciu o przedstawiony i przygotowany przez organizatorów stan faktyczny, oczywiście również w całości w języku angielskim. W oparciu o ocenę przygotowanych przez zespoły pism procesowych, jury konkursu dokonało wyboru ośmiu najlepszych drużyn, które zakwalifikowały się do ustnej części (oral hearings), zaplanowanej w dniach 7-9 listopada w Sądzie Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie.

W finałach zespoły zmierzą w trakcie symulowanych rozpraw  arbitrażowych podczas których, członkowie Zespołów występując w roli pełnomocników powoda lub pozwanego przedstawią swoją argumentację przed Zespołem Orzekającym.

Sam ścisły finał, w którym zmierzą się dwie najlepsze drużyny, odbędzie się w dniu 9 listopada 2012 r. i będzie otwarty dla publiczności. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi podczas konferencji przeprowadzonej w formie panelu dyskusyjnego dotyczącego projektu DCFR (Plan konferencji dostępny jest pod tym adresem).

Choć w tym roku DCFR Moot organizowany jest dopiero po raz pierwszy, wielkie zainteresowanie konkursem, w tym przez zespoły spoza Unii Europejskiej wróży polskiemu Mootowi świetlaną przyszłość. Przed organizatorami jeszcze wiele pracy, ale kto wie, być może DCFR Moot nie tylko przyczyni się do rozpropagowania projektu Wspólnej Ramy Odniesienia (DCFR), ale też przybliży się do tradycji swojego „starszego krewniaka” na tym polu, niezwykle rozpoznawalnego Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot?

Do ścisłego finału pierwszej edycji konkursu zakwalifikowały się zespoły reprezentujące następujące Uniwersytety:

  • ELTE UNIVERSITY UNIVERSITAS BUDAPESTINENSIS DE ROLANDO EÖTVÖS
  • JAGIELLONIAN UNIVERSITY IN KRAKÓW
  • SAINT-PETERSBURG STATE UNIVERSITY
  • SOUTH TEXAS COLLEGE OF LAW
  • UNIVERSITY OF BAYREUTH
  • UNIVERSITY OF MAASTRICHT
  • UNIVERSITY OF PRISHTINA
  • UNIVERSITY OF SILESIA IN KATOWICE

Finalistom życzymy szczęścia, chwytliwych i przekonujących argumentów oraz wytrwałości w drodze po końcowe zwycięstwo!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s