Zakończyło się postępowanie arbitrażowe pomiędzy PGNiG i Gazpromem

Tydzień temu, we wtorek 06.11.2012 r. zakończyła się jedna z najgłośniejszych i najbardziej medialnych spraw arbitrażowych z polskim akcentem – spór pomiędzy PGNiG i rosyjskim Gazpromem, dotyczący cen gazu sprowadzanego do polski gazociągiem jamalskim.

W zeszły wtorek PGNiG wycofał pozew arbitrażowy złożony wcześniej przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie, co stanowiło jeden z warunków zawieszających zawartego wcześniej Aneksu do Kontraktu Jamalskiego.

Obrazek

Dokładnie na rok po rozpoczęciu sporu przed Sztokholmskim Trybunałem strony osiągnęły ostateczne porozumienie w sprawie obniżek cen gazu transportowanego z Rosji do Polski. Na podstawie osiągniętego porozumienia strony wprowadziły zmiany do stanowiącej element kontraktu formuły cenowej. Tym samym, osiągnięcie porozumienia na drodze postępowania arbitrażowego stało się zbędne. Co więcej, jednym z warunków aneksu do Kontraktu Jamalskiego stało się wycofanie pozwu złożonego przez PGNiG.

„Warunek, o którym mowa powyżej, dotyczy zwrócenia się przez PGNiG z odwołaniem pozwu do Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie. W dniu 6 listopada spółka otrzymała od Trybunału Arbitrażowego potwierdzenie przyjęcia odwołania pozwu”  – podał Rzecznik PGNiG.

W związku z faktem, że procedurę arbitrażu w sporze z Gazpromem w sprawie cen importowanego z Rosji gazu PGNiG wszczęło na początku listopada zeszłego roku, zakończenie postępowania arbitrażowego nastąpiło dokładnie po roku od chwili rozpoczęcia.

Sprawa była szeroko komentowana nie tylko przez polskie i rosyjskie media. Również Global Arbitration Review postanowił skomentować zakończenie postępowania przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s