Sukcesy Drużyny studentów Uniwersytetun Śląskiego „Vis Moot UŚ” Powrót z „Odsieczy Wiedeńskiej” – 20th Willem C. Vis Moot

 The Annual Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot

W Wielki Piątek, 29 marca 2013, Drużyna Vis Moot Team Silesia, powróciła z Wiednia, gdzie od 21 marca do 29 marca 2013 odbywał się Wielki Finał do międzynarodowego konkursu 20th Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot.
Z radością pragniemy poinformować, iż Drużyna UŚ osiągnęła w tym roku liczne sukcesy i przywiozła dwie prestiżowe nagrody:

Pierwsza z nich to indywidualne wyróżnienie – „Honorable mention” w kategorii Martin Domke Award dla Alicji Wolny, co oznacza, iż Alicja znalazła się w prestiżowej grupie najlepszych mówców. Warto podkreślić, że ocenianych było ok. 600 uczestników konkursu reprezentujących uniwersytety z całego świata, w tym także z państw anglojęzycznych – Stanów Zjednoczonych (w tym z czołowych światowych uczelni tj. Harward czy Yale University), Wielkiej Brytanii oraz Australii.

Druga z nagród to wyróżnienie dla całej Drużyny – „Honorable mention” w kategorii Peter Sanders Award. Tym samym pismo procesowe powoda przygotowane przez Drużynę reprezentująca Uniwersytet Śląski ocenione zostało jako jedno z najlepszych spośród prawie 300 prac nadesłanych przez uniwersytety z całego świata!

Drużyna odniosła także skukcesy podczas konkursów przygotowawczych do Finału w Wiedniu, tzw. pre-moots. Reprezentując naszą Drużynę podczas pre-moot w PradzeMaria Łabno otrzymała I miejsce w kategorii „Best Speaker” wyprzedzając mówców m.in. z Niemiec, Finlandii, Czech czy Rosji.

W skład Drużyny UŚ weszło 11 uczestników, studentów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego: Angelika Bednarska, Małgorzata, Cholewa, Bartosz Kubista, Łukasz Kuchta, Łukasz Kuś, Małgorzata Lubelska, Maria Łabno, Piotr Maławski, Joanna Wanat , Alicja Wolny , oraz 5 trenerów: Bartosz Krupa, Sławomir Lebioda, Małgorzata Pohl, Alicja Zielińska, Joanna Zielińska.
Patronem naukowym był Prof. dr. hab. Maksymilian Pazdan, opiekunem naukowym Prof. UŚ dr hab. Ewa Rott-Pietrzyk, a patronat ogólny objęła Katedra Para Cywilnego i Prywatnego Międzynarodowego WPiA UŚ.

W tym roku w rundach generalnych Drużyna zmierzyła się z:
• University of Geneva,
• McGill University (Kanada)
• Government Law College Mumbai (indyjski stan Maharasztra)
• Benjamin N Cardozo School of Law (USA)

Gratulujemy Drużynie wielkiego sukcesu i umiejętności adwokackich!
Gratulacje dla wszytskich wielkich mówców, którzy dzielnie reprezentowali UŚ i WPiA w tych ‚Wielkich Bojach Wiedeńskich’!
We are proud of you! 🙂

W 20 edycji konkursu Willem C. Vis brało udział prawie 300 drużyn z 67 krajów świata w tym 5 ośrodków naukowych z Polski: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Warszawski, oraz Akademia Leona Koźmińskiego. Oprócz sukcesów drużyny UŚ, sukces odniosła drużyna z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i drużyna z Uniwersytetu Jagiellonskiego, przechodząc w Wiedniu z Rund Generalnych do Finały 64 najlepszych drużyn.

The Annual Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot należy do największych, najbardziej prestiżowych konkursów międzynarodowych dla studentów prawa na świecie. Organizowany jest corocznie od 1993 roku przez między innymi United Nations Commission on International Trade Law (UNCITRAL), Pace University New York oraz Uniwersytet Wiedeński. Ze względu na liczbę osób zaangażowanych, prestiż i rozmach organizacyjny, konkurs ten nazywany jest nie bez powodu „igrzyskami olimpijskimi dla prawników” – w 20 edycji konkursu Willem C. Vis brało udział prawie 300 drużyn z 67 krajów świata. Konkurs na wszystkich etapach odbywa się w języku angielskim.

Uczestnicy konkursu w ramach symulacji rozprawy arbitrażowej prowadzonej w języku angielskim, muszą wykazać się znajomością zagadnień prawnych związanych z arbitrażem oraz handlem międzynarodowym oraz wykazać się zdolnościami oratorskimi, tak, aby skutecznie bronić stanowiska swojego klienta. Zadaniem mówcy jest przekonanie profesjonalistów zasiadających w trybunale arbitrażowym do swego stanowiska, umiejętne „zbijanie” argumentów strony przeciwnej, a także udzielanie odpowiedzi na pytania arbitrów. Wszystko to przebiega się na podstawie obszernego i zawiłego kazusu (link do tegorocznego kazusu: http://www.cisg.law.pace.edu/cisg/moot/moot19.pdf).
Pierwszy finał Vis Moot odbył się w Wiedniu wiosną 1994r., natomiast od roku akademickiego 2003/2004 organizowana jest siostrzana edycja konkursu z finałem w Hong Kongu. Zarówno europejska, jak i azjatycka edycja prowadzone są według tych samych zasad oraz na podstawie tego samego problemu – tj. kazus dotykający aktualnych kwestii z zakresu międzynarodowego arbitrażu handlowego, tzw. moot problem.

Celem konkursu jest popularyzacja międzynarodowego arbitrażu handlowego oraz Konwencji Wiedeńskiej o umowach międzynarodowej sprzedaży towarów. Konkurs umożliwia studentom zapoznanie się z tematyką międzynarodowego arbitrażu oraz zdobycie cennych praktycznych umiejętności, takich jak pisanie tekstów prawniczych po angielsku czy publiczne przemawianie w tym języku. Praca nad kazusem konkursowym w jak największym stopniu przypominać ma pracę profesjonalnych prawników i odbywa się w całości w języku angielskim.

Konkurs rozpoczyna się na początku października, kiedy to na oficjalnej stronie internetowej Konkursu (http://www.cisg.law.pace.edu/vis.html) opublikowany zostaje obszerny i zawiły kazus – „moot problem”. Konkurs składa się z dwóch części – pisemnej i ustnej. W pierwszej kolejności, w oparciu o problem, studenci przygotowują dwa pisma procesowe – w imieniu powoda (Memorandum for Claimant) oraz pozwanego (Memorandum for Respondent). Praca ta polega nie tylko na przygotowaniu trafnej argumentacji, ale również na wyszukaniu orzeczeń sądów krajowych i arbitrażowych, które zapadły w podobnych sprawach, oraz na poparciu swoich tez bogatą literaturą przedmiotu. Następnie studenci, wcielając się w role pozwanego, przygotowują odpowiedź na pismo procesowe powoda nadesłane z innego uniwersytetu (Memorandum for Respondent).

Finał konkursu odbywa się w Wiedniu w tygodniu poprzedzającym Święta Wielkanocne. Finał Konkursu ma formę ustną – to symulacja rozprawy przed sądem arbitrażowym, gdzie rolę arbitrów pełnią często największe autorytety w dziedzinie międzynarodowego arbitrażu i międzynarodowego prawa handlowego. Na tym etapie studenci dobrani w dwuosobowe reprezentacje, działając na zmianę w roli pełnomocników stron postępowania (counsel), przedstawiają ustnie swoje argumenty przed zespołem arbitrów (Panel of Arbitrators). Podczas tzw. pleadings, czyli formalnego przedstawienia sprawy, studenci muszą się na bieżąco ustosunkowywać do nieznanych im wcześniej argumentów strony przeciwnej oraz pytań arbitrów, którzy starają się jak najwierniej oddać warunki rzeczywistego arbitrażu.

Cały konkurs odbywa się w językuangielskim. Z jednej strony stanowi to dodatkową trudność w rywalizacji z zespołami z krajów anglojęzycznych, ale z drugiej strony przede wszystkim umożliwia sprawdzenie oraz rozwinięcie umiejętności praktycznego zastosowania jednego z najważniejszych dla międzynarodowego arbitrażu języka. Uczestnicy konkursu muszą wykazać się znajomością zagadnień prawnych związanych z międzynarodowym handlem oraz opanować zdolności oratorskie, które pozwolą przekonać profesjonalistów zasiadających w trybunałach arbitrażowych. Takie doświadczenie jest bez wątpienia bardzo przydatne dla studentów, którzy w przyszłości zamierzają zajmować się prawem międzynarodowym i arbitrażem.

Aby na Finale w Wiedniu jak najlepiej wypaść w rywalizacji z przeciwnymi drużynami, uczestnicy konkursu biorą udział w tzw. pre-moots. Są to treningowe pojedynki z drużynami z całego świata, organizowane między innymi, przez prestiżowe kancelarie międzynarodowe oraz najlepsze uniwersytety z różnych krajów.

Konkurs organizowany jest wspólnie m.in. przez Pace University z Nowego Jorku, z dyrektorem prof. Eric Bergsten’em, byłym Sekretarzem Komisji ONZ do spraw międzynarodowego prawa handlowego UNCITRAL oraz Uniwersytet Wiedeński.
Konkursowi patronują także: the International Centre for Dispute Resolution (ICDR) / American Arbitration Association (AAA), the International Arbitral Centre of the Austrian Federal Economic Chamber, the Australian Centre for International Commercial Arbitration (ACICA), CEPANI (Belgium), the Chartered Institute of Arbitrators, Chicago International Dispute Resolution Association (CIDRA), the Chinese-European Arbitration Centre (CEAC), German Institution of Arbitration (DIS), the International Chamber of Commerce, JAMS, the London Court of International Arbitration, the Moot Alumni Association (MAA), the Singapore International Arbitration Centre, Swiss Arbitration Association (ASA), Swiss Chambers’ Arbitration, the United Nations Commission on International Trade Law (UNCITRAL).

Konkurs umożliwia studentom zapoznanie się z tematyką międzynarodowego arbitrażu, międzynarodowego prawa prywatnego, obrotu gospodarczego oraz zdobycie cennych i praktycznych umiejętności, takich jak pisanie tekstów prawniczych po angielsku, czy publiczne przemawianie i argumentowanie w tym języku.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s