PSSP – VIAC Joint Warsaw Conference on International Arbitration

22 października odbędzie się polsko-austriacka konferencja poświęcona przede wszystkim zmianom, które miały miejsce w ostatnim czasie w austriackim prawie arbitrażowym (w kodeksie postępowania cywilnego) oraz nowemu regulaminowi arbitrażowemu Vienna International Arbitral Centre (VIAC), które wejdą w życie na początku 2014 r. Prawnicy austriaccy przedstawią podstawowe kierunki zmian i omówią dyskusję, która poprzedziła ich wprowadzenie. Z polskiej strony, komentatorzy omówią nasz punkt widzenia oraz możliwości i ograniczenia, które powstają na tle polskiego prawa. Jeden z paneli poświęcony będzie także rozstrzyganiu sporów energetycznych w arbitrażu.

W pierwszym panelu poruszone zostanie zagadnienie instancyjności postępowania ze skargi o uchylenie orzeczenia arbitrażowego. We wchodzącej w przyszłym roku noweli k.p.c. Austriacy zdecydowali się bowiem ograniczyć to postępowanie do jednej instancji. Skarga kierowana będzie od razu do Sądu Najwyższego. Zważając na fakt, że w Polsce postępowania ze skargi (de facto trzyinstancyjne, ponieważ dopuszczalna jest skarga kasacyjna) trwają z reguły długo, generując niepotrzebne koszty, warto rozważyć, czy także u nas nie należałoby ograniczyć postępowania ze skargi do jednej, lub maksymalnie dwóch instancji.

Konferencja jest współorganizowana przez VIAC, Polskie Stowarzyszenie Sądownictwa Polubownego oraz Sąd Arbitrażowy przy KPPP Lewiatan. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Sądu Arbitrażowego przy KPPP Lewiatan przy ul.Zbyszka Cybulskiego 3, 00-727 Warszawa.

W imieniu organizatorów, wszystkich zainteresowanych zapraszamy.

Opracował Maciej Zachariasiewicz

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s