Seminarium arbitrażowe młodych: „Transparentność w międzynarodowym arbitrażu inwestycyjnym„

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w spotkania z cyklu „seminarium arbitrażowe młodych”, które zapoczątkowaliśmy w Katowicach na WPIA UŚ w listopadzie 2012 r. Tym razem (30 maja o godz. 16.00) spotykamy się na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, żeby podyskutować o jednym z najgorętszych zagadnień arbitrażu inwestycyjnego ostatnich lat: jego transparentności.

W arbitrażu inwestycyjnym rozstrzygane są niezmiernie doniosłe kwestie dotykające polityki państwa z zakresu gospodarki, energetyki, ochrony środowiska i zdrowia czy rozwoju infrastruktury. Decyzje arbitrów wpływają na ustawodawstwa i działania podejmowane przez suwerenne państwa. Oddziaływają tym samym na interesy społeczeństw. Od dłuższego już czasu sposób rozstrzygania sporów inwestycyjnych znajduje się w ogniu krytyki z uwagi na brak przejrzystości postępowań, a także niewielkie możliwości udziału i kontroli ze strony stron reprezentujących rozmaite interesy publiczne, w tym organizacji pozarządowych. Krytyka przyczyniła się do istotnej ewolucji reguł postępowania w arbitrażu inwestycyjnym, które następowały w wyniku precedensowych rozstrzygnięć trybunałów arbitrażowych (Methanex), zmian w regulaminach arbitrażowych (ICSID Arbitration Rules) oraz w modelowych umowach o wzajemnej ochronie i popieraniu inwestycji (US Model BIT 2004, Canada Model BIT 2004). Wreszcie w połowie zeszłego roku UNCITRAL przyjął UNCITRAL Rules On Transparency In Treaty-Based Investor-State Arbitration.

Zagadnienie transparentności ma szczególne znaczenie dla Polski, a to z uwagi na całkowity brak jawności polskich arbitraży inwestycyjnych. Polska nie jest stroną konwencji waszyngtońskiej więc nie znajduje zastosowania Regulamin Arbitrażowy ICSID, który przewiduje określone elementy transparentności. Jawności nie przewidują także zawarte przez polskie umowy BITowskie. Poza nielicznymi wyjątkami (Eureko) dotyczące Polski wyroki trybunałów arbitrażowych nie są publikowane. Nawet sam fakt toczenia się postępowań arbitrażowych z udziałem Polski pozostaje niejawny. Taki stan rzeczy wpływa negatywnie na stan wiedzy i sposób postrzegania arbitrażu inwestycyjnego w naszym kraju. Uniemożliwia on także wypracowanie kryteriów postępowania w działaniu organów i urzędów państwowych, narażając Polskę na kolejne skargi inwestorów. Podejmowano wprawdzie próby uzyskania wiadomości w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej, ale droga ta wydaje się niewystarczająca dla zapewnienia szerokiego dostępu publiczności do informacji o postępowaniach toczących się przeciwko Polsce i ich rezultatach. W trakcie spotkania dyskutować będziemy o powyższych zagadnieniach. Poszukiwać będziemy także odpowiedzi na pytanie, czy kierunek wzmacniający transparentność arbitraży inwestycyjnych jest właściwy, a jeśli tak – to jakie istnieją szanse na zmianę sytuacji w odniesieniu do polskich arbitraży inwestycyjnych i wyroków, które zapadły przeciwko Polsce.

Program Seminarium Transparentność w międzynarodowym arbitrażu inwestycyjnym

Wszystkich zainteresowanych bardzo gorąco zachęcamy do udziału. Udział w Seminarium jest nieodpłatny. Z uwagi na potrzeby organizacyjne uprzejmie prosimy o potwierdzenie udziału na adres:

Paula Olszewska: paula.olszewska23@gmail.com

Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie

ul. Jagiellońska 57/59

Sala A26 „Muzeum sądownictwa”

30 maj 2014 r., godz. 16.00 – 19.00

Reklamy

One thought on “Seminarium arbitrażowe młodych: „Transparentność w międzynarodowym arbitrażu inwestycyjnym„

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s