Szkolenie „Problematyka Umów Handlowych w Obrocie Międzynarodowym” w Warszawie, 15 lipca 2015 r.

umowy-miedzynarodowe_210Firma MMC Polska organizuje w Warszawie interesujące warsztaty poświęcone aspektom kolizyjnoprawnym w umowach w obrocie transgranicznym. Zagadnienia wyboru prawa, jakiemu podlegać będzie umowa oraz właściwości sądów, które władne będą rozstrzygać spory jest często niedoceniana w praktyce kontraktowej. Jeden z angielskich profesorów prawa międzynarodowego nazwał klauzule wyboru prawa i sądu „szampanowymi” (champagne clauses), ponieważ sporządzane są one często na sam koniec negocjacji umownych, już po otwarciu przysłowiowego szampana. Nie sprzyja to przyjmowaniu przemyślanych i dostosowanych do indywidualnych potrzeb stron reguł w tym zakresie. Na etapie zawierania umowy strony często wykazując też nadmiar optymizm, zakładając brak sporów w przyszłości. Pytanie o to kto będzie orzekał w sporze i na podstawie jakiego prawa wydaje się odległe i nieco abstrakcyjne. Nic jednak bardziej mylnego. Zagadnienia jurysdykcji sądów i reguł właściwych do oceny praw i obowiązków stron są niezmiernie istotne z praktycznego punktu widzenia. Losy sporu często zależą właśnie od tego przed jakim forum i wedle jakich reguł będzie on rozstrzygany.

Współcześnie, autonomia woli stron w transgranicznym obrocie handlowym jest daleko idąca. Stanowi ona naczelną zasadę kierunkową w umowach międzynarodowych. Stwarza to dla stron szerokie możliwości, z których warto jest umiejętnie korzystać. Autonomia woli dotyczy więc nie tylko wyboru forum kompetentnego do orzekania w sporach między stornami (i to zarówno co do zasadniczego sporu ale także środków zabezpieczających), ale także wyboru reguł, którym podlegać będzie stosunek prawny stron. Może tu chodzić zarówno o prawa krajowe, jak i – z określonymi zastrzeżeniami – ponadnarodowe zespoły norm (jak np. Reguły międzynarodowych kontraktów handlowych UNIDROIT, INCOTERMS czy Jednolite zwyczaje i praktyka dla akredytyw dokumentowych, itd.).

Warsztaty przeznaczone są dla praktyków zaangażowanych w praktykę zawierania kontraktów międzynarodowych i dla eksporterów, którzy chcieliby zwiększyć swoją wiedzę oraz umiejętności w zakresie rozwiązywania ewentualnych sporów międzynarodowych.

Warsztaty poprowadzą znani specjaliści z zakresu prawa międzynarodowego: dr Marek Jeżewski oraz Jacek Kozikowski z kancelarii Kochański Zięba Rąpała i Partnerzy.

Warsztaty odbędą się w dniu 15 lipca 2015 r. w Centrum Konferencyjnym Golden Floor w budynku Millenium Plaza w Warszawie. Więcej informacji na temat warsztatów oraz zapisy można znaleźć pod adresem: http://mmcpolska.pl/event/problematyka-umow-handlowych-w-obrocie-miedzynarodowym.

Blog Międzynarodowe Prawo Handlowe objął warsztaty patronatem medialnym.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s